Už je nejhůř II. – Galerie 90 Černošice

Kdy: 16.09.2021 – 31.12.2021

Moje druhá výstava, ale nejdůležitější. Zazvonil mi telefon a v něm se ozval Macht. Jirka Macht. Vynikající pražský výtvarník a fotograf. A že se mu moc líbí co dělám, a že jestli nechci vystavovat po boku těch nejlepších. A že nám oběma, nám všem není jedno, co kluci nahoře dělaj za blbosti. A že se sejdeme na mé výstavě na Hluboké a zajdeme na zámek na ruský avantgardisty a všechno doladíme u kávy. Sešli jsme se, všechno doladili a já nevěřil, co se to vlastně děje. Budu vystavovat v Praze, budu stát na té správné straně a poprvé na jevišti ne jako herec, ale jako malíř.

Ta výstava byla vlastně na dvou místech. V galerii 90 v Černošicích a v RockCafé v Praze na Národní třídě. A bylo “Už je nejhůř I” před rokem a mělo úspěch. A teď je “Už je nejhůř II” a já jsem součástí. A doufáme, že už nebude muset být “Už je nejhůř III”. Nedej bože “Už je pozdě.” Zatím to vypadá dobře. Teda kromě Volodi z Kremlu, co ho má malýho a nikdy nevěděl a neví, kde začíná a kde končí…

Kam který z mých obrazů půjde? Nevěděl jsem. Jirka věděl. A vybral skvěle. Pět do Černošic a jedenáct do Prahy. Včetně mého Havla. Černošická galerie je úchvatná. Nádhernej prostor. Skvělá atmosféra. Byl jsem nervózní, měl jsem trému. Bál jsem se. Zbytečně. Líbil jsem se. Prý. A i když ty ohlasy vydělím dvěma, byl jsem spokojenej. Jsem spokojenej. Jako herec prodávám sám sebe. Já jsem nástroj i dílo v jedné osobě. U obrazů to bylo poprvé jinak. Já stojím tady, moje štětce někde v ateliéru a moje dílo tam na zdi. A až půjdu domů, bude pořád “na jevišti”. Zvláštní pocit. Děkuju, Jirko. Děkuju vám všem. A děkuju nám všem, že jsme volili, jak jsme volili… Teď ještě abychom toho blbečka neměli za rok za prezidenta a Voloďa, aby urychleně zmizel v propadlišti dějin.

Otče, odpusť jim, neboť nevědí, co činí.