Filip Čapka

Jsem rodilý ostravák.

Studoval jsem v Ostravě a Brně, hrál divadlo v Olomouci, Brně, Ostravě a většinu svého hereckého života v Praze. Divadla Bez zábradlí, Švandovo, V Dlouhé, V Řeznické, Národní a mnoho dalších.

Natočil jsem pár filmů a hromadu seriálů, což dělám dodnes.

Pět let jsem stavěl zahrady, Zahrady snů ve stejnojmenné firmě, naučil se spoustu věcí, včetně ovládání bagrů, nakladačů a dalších strojů.

Nikdy jsem nemaloval…

 

Nikdy jsem nemaloval, nekreslil, žádné školy, ani výtvarné pokusy za sebou nemám. Těžko se tomu možná uvěří, ale byl to jeden okamžik při cestě z jedné vernisáže.

Jedna vteřina v autě: “Chci to zkusit.” A pak jsem maloval 14 dní v kuse. Den a noc a noc a den. Barvy byly nejdřív proti mně, stejně tak štětce, špachtle i plátna. Pak jsme se nějak dohodli, že si vyjdeme vstříc a já objevil svůj Nový Svět. Naplnění, krásu a klid.

Akryl je skvělý, protože je rychlý.

Dlouho mi trvalo pochopit akryl v jeho síle. Ze začátku jsem byl příliš netrpělivý a vše míchal dohromady. Vždycky vyjde stejná barva. Ošklivá šedohnědá. Až když pochopíte ten čas, ty vrstvy, tu různou krytost jednotlivých barev, začne se krok po kroku dařit víc a víc.

Olej je skvělý, protože je krásný. A voní.

Olej je srdcem malířství. Olej je rituál. Olej voní a každý obraz rozsvítí. Když jsem poprvé použil olej, byl jsem nadšen. Chce mnohem víc trpělivosti, ale vrátí vám to. Používám ho pomálu, protože jsem netrpělivý.

První pokus byla jen divná šmouha. Je z ní Lennon. Obraz, který se velmi vymyká všem ostatním, ale prý se líbí. Mám ho rád. Můj první a jediný čistý olej. Jsem netrpělivý.

Špachtle.

Mám jich plný šuplík, používám jen dvě. Všechny mé portréty jsou z valné většiny vyryty špachtlí. Mnohdy i skrz plátno. Pokaždé, když se objevila souvislá vrstva barvy, špachtle ji vždy rozrušila. Nevím proč. Oči ne. Oči jsou jemné tahy štětcem. Když jsem si troufl na první oko, cítil jsem se provinile. Není to brzo? Nebylo.

A tak maluju. Jak chci, co chci a kdy chci.

Učím se. Především poslouchat své srdce a neohlížet se nazpět. Moje obrazy se mi líbí a bude mi potěšením a ctí, pokud osloví i Vás.